Obývací pokoj“ v krajině na soutoku Modravského a Roklanského potoka je novou turistickou atrakcí Modravy, nejnavštěvovanější obce v Národním parku Šumava (NPŠ). Podobná odpočinková místa vytvořená z těžkých ocelových pozinkovaných profilů mají na Modravsku podle starosty Antonína Schuberta vzniknout příští rok ještě tři.

První pokoj s deseti křesly a třemi stolky už je volně přístupný na soutoku potoků, z nichž vzniká řeka Vydra. Kromě pohodlného posezení po celý rok nabízí dvě průhledné skleněné stěny sloužící jako informační panely o Šumavě.

„Modrava se k instalaci odhodlala po dva roky trvající nečinnosti Správy NPŠ, která slíbila, že se v turistickém ruchu něco změní, ale nestalo se nic. Poté jsme se přestali správy parku ptát a vzhledem k tomu, že jde o mobilní zařízení, které není pevně spojené se zemí, tak jsme ho na soutok umístili a nikoho se neptali, protože je to náš pozemek,“ uvedl starosta.

„Park dělá pro vábení turistů dost. Neustále se rozrůstá mobiliář od přístřešků po tabule a označení, jehož prioritou je ale dřevo. Za poslední roky vybudoval desítky malých parkovišť s mapami, na nichž jsou vytipovány okruhy s cílem,“ řekl Josef Zollpriester, zástupce státní správy z oddělení ochrany ekosystémů NPŠ. Dále přibyly také naučné stezky a řada nocovišť pro turisty, které jsou umístěny po 25 kilometrech po červené magistrále po celé délce parku při hranici mimo civilizaci.

„Nemícháme se ale do věcí obecních, které nejsou v kompetenci správy,“ dodal zástupce NPŠ. O výhledovém místě na Modravě zatím správa nevěděla. „Pokud je to obecní pozemek a stavební úřad posoudil, že na zařízení není potřeba povolení jako na stavbu, pak by to šlo,“ dodal Zollpriester. Kov podle něj v zastavěném území nevadí, ale měl by problém s jeho umisťováním do volné přírody.

Modrava zaplatila za instalaci 700 000 korun. Díly vyráběl půl roku umělecký kovář Jaroslav Prošek ze Zbečna u Křivoklátu. Další pokoje mají vyrůst příští rok v nedaleké Filipově Huti s výhledem na Roklan a hraniční panorama, nad Roklanským potokem u Rybárny a Javoří pily a obec se ho pokusí prosadit k Březníku. „Tam už jde o pozemek národního parku, takže o umístění pokoje budeme jednat,“ vysvětlil Schubert.

Sestava o ploše zhruba šest krát tři metry je rozdělena do dvou čtverců a devíti trojúhelníků vyrobených ze standardně prodávaných pórovaných roštových dílů. „Objekt klidového místa představuje pochozí platformu inspirovanou rostlinnou formou listu. Ten není nijak kotven do terénu, je na něj pouze položen a jeho nepravidelnost je vyrovnána devíti opěrami,“ uvedl pražský architekt Jan Šépka, jehož ateliér navrhne další instalace na Šumavě. Montáž dílů byla hotova za den.

„Pororošt (pórovaný rošt) je nová technologie. Nic na něm nemrzne, protože voda protéká dolů, kam je také vidět,“ dodal starosta. Křesla z drátů podle něj váží kolem 40 kilogramů.  (čtk, dk)