Stará čachrovská tvrz zdobí i papírové betlémy

Čachrov – Stará tvrz na Čachrově se pomalu probouzí k životu.

 Autor:
Ludvík Pouza


Každým rokem  zmizí z jejího okolí různé rozvaliny a náletová křoviska. Současní majitelé tvrze v Čachrově mají ale s objektem velké plány. V budoucnu by tuto historickou stavbu chtěli oživit koncerty, divadlem, výstavami i muzejními expozicemi. Objekt jim  byl navrácen v roce 1992 v restitucích. od té doby se ho a jeho okolí snaží postupně s partou přátel a dobrovolníků udržovat a opravovat.

 

„Nejdříve se musely vyklidit sutiny v renesančním křídle a v ovčíně a zahájila se i obnova parku. Za pomoci profesionálů se také musely staticky zajistit některé budovy. Nejvíce však gotická věž a další přístavby. Na těchto budovách byly umístěny také repliky původních krovů s odpovídajícím zastřešením,“ informoval spolumajitel tvrze Tomáš Faltys.

 

Plány jsou

 

„O využití celého areálu máme jasnou představu. Připravujeme projekty a žádáme o dotace. Na tvrzi bychom jednou chtěli mít prostory, kde budeme dávat možnost prezentovat se různým umělcům. V prvním patře bude společenský sál pro konání divadel, koncertů, svateb a dalších kulturních akcí. Ve druhém patře chystáme expozici z historie Čachrova a tvrze, včetně fotografií z obnovy této památky. Ve třetím patře budou repliky gotického nábytku, výstavy fotografií, obrazů a expozice skla ze šumavských skláren. Čtvrté patro obsadí jednou expozice betlémů a hraček. Věříme ale, že s pomocí peněz z evropských fondů vše zvládneme zrealizovat v blízké budoucnosti,“ přeje si Tomáš Faltys.

 

Ten je velkým fanouškem a sběratelem papírových betlémů. „Mým velkým snem je umístit jednou do tvrze expozici papírových betlémů. Abych se o jejich historii a betlémech vůbec něco dozvěděl, začal jsem spolupracovat s pražskými i plzeňskými betlémáři a stal se členem jejich sdružení. Betlémy jsem dokonce sám začal také sbírat. Je to opravdu zajímavý koníček,“ pokračuje spolumajitel tvrze.

 

Sbírka betlémů

 

„Základem zamýšlené expozice betlémů bude moje vlastní sbírka, kterou jsem začal zakládat právě pro čachrovskou tvrz, abychom měli během adventních svátků co vystavovat. Podařilo se mi tak dát dohromady zajímavé exponáty, jako například sešity s prvními tisky betlémových archů z r. 1850, nebo celou kolekci rozkládacích jesliček z Vejprt, které pocházejí z konce 19. a ze začátku 20. století. Byla by proto velká škoda, kdyby byla výstava takových skvostů k vidění jen několik týdnů v roce. Proto jsme se rozhodli pro zřízení muzea, kde dostanou prostor k vystavování i další sběratelé a majitelé betlémů nejen z regionu,“ říká Tomáš Faltys.

 

Novodobý “pán“ na čachrovské tvrzi ale nezůstal jen u sbírání. Pustil se totiž i do výroby betlémů z papíru. „Společně s akademickou malířkou Janou Dlouhou, která například vyrábí marionety pro klatovský loutkový soubor Brouček, jsme loni vytvořili Čachrovský betlém,“ pokračuje. Příběh o narození Ježíška autoři zasadili do zimního Čachrova. Nechybí tam tvrz, kostel sv. Václava, Ježíšek ani další postavy. Do rolí tří králů obsadili zakladatele tvrze a zdejší vladyky Viléma z Čachrova, Lva z Rožmitálu a Koce z Dobrše.

 

Součástí betlému, který je namalován na sedmi papírových arších a který je stále k mání v různých prodejnách, jsou jako bonus ještě dva archy kopií českých reklamních betlémů z první republiky.

Papírová novinka

 

U Čachrovského betléma ale jeho tvůrci nezůstali. Pro letošní rok vydali betlém ze staré Šumavy. „U něho je i povídání o starých zvycích na Šumavě a o historii betlémů vůbec. Tento betlém namalovala výtvarnice Dagmar Ježková, která ilustruje hlavně knížky pro děti. Tento betlém bude vycházet na pokračování, takže každým rokem si zájemci budou moci dokoupit další a další postavičky a betlém si doma rozšiřovat,“ doplnil informace Faltys.

V těchto dnech se betlém ze staré Šumavy instaluje i na chystané výstavě betlémů v Klatovech, která v kulturním domě začne 1. prosince a kterou budou moci zájemci navštívit až do 20. prosince letošního roku.