Rozhledna v bývalém skokanském můstku na Zadově se dočká záchrany

Vydáno: 31. 10. 2014 12:00

Region: Šumava
Oblast: Šumava
Město: Stachy
Unikátní rozhledna na Zadově dostane nový kabát a bude znovu zpřístupněna turistům. Po dlouhých letech kdy byla tato jedinečná památka v havarijním stavu a hrozilo ji rozebrání, se podařilo České unii sportu získat finanční prostředky na její rekonstrukci. Turistům by se měla vyhlídka naplno otevřít v létě 2015.
Můstek na ChuráňověVyhlídková věž na Churáňově je unikátní tím, že se jedná o stávající skokanský můstek z roku 1978, jehož věž byla v roce 1993 zpřístupněná turistům (vrcholová plošina můstku ve výšce 32 m nad zemí se rovná 1109 m.n.m.) jako rozhledna a zároveň můstek pomalu přestal sloužit svému účelu. Naposledy se tu v roce 1996 konal závod o Pohár Šumavy. Na začátku nového tisíciletí však již byla jedinečná a oblíbená rozhledna pro návštěvníky kvůli havarijnímu stavu zcela uzavřena.

Areál byl využíván pouze jako retranslační bod pro mobilní operátory a poskytovatele internetového připojení. Nyní se však České unii sportu podařilo peníze na opravu můstku získat a rozhledna tak dostane nový kabát. Původní vzhled můstku a můstkové věže zůstane zachován. Vyměněny budou stávající okna za nová dřevěná. Totální rekonstrukce čeká vyhlídkovou plošinu, která dostane nové  obložení, podlahu, zábradlí a posléze bude zastřešena a doplněna vyhlídkovým dalekohledem.

Zcela novou atrakcí na rozhledně by měla být horolezecká stěna na jihozápadní straně věže. V provozu bude v létě i lanová dráha Zadov-Kobyla směrem k rozhledně, k dispozici bude rychlé občerstvení a pro nejmenší návštěvníky dětské hřiště. Předpokládaný konec rekonstrukce je během jara 2015 a turistům by můstek měl sloužit na začátku letní sezóny 2015.