Takhle Šumava umírá!

Nikdo o tom nechce mluvit, nikdo se k tomu nechce hlásit, ale je to tak. Šumava umírá! Už zhruba dvacet procent jejích lesů zlikvidoval nebo poškodil kůrovec.

Radovan Holub (61) pracoval jako tiskový mluvčí NPŠ čtyři a půl roku. "Kůrovec patří do lesa stejně, jako jelen," byla jeho okřídlená věta, »příroda si pomůže, člověk má zasahovat minimálně.«  Teď už si to nemyslí, a protože to řekl nahlas, musel odejít.


Triky se stromky

Radovan Holub se Nedělnímu Blesku ozval sám. "Přišel jsem ještě jako mluvčí na to, že vedení Parku cíleně lže. Aby podpořilo svoji tezi o přirozeném obnovení lesa i o tom, že les si s kůrovcem poradí sám, vydává okolí Roklanské hájovny a Březníku za vyrostlé právě tímto způsobem a vozí sem - do zakázaného území - politiky i novináře," řekl bývalý mluvčí NPŠ. "Jenže ty stromky, asi milion sazenic, tam vysadili za předminulého ředitele Žlábka. A teď je vydávají za přirozeně vyrostlé, že to vše udělala příroda."

Šéf kalamitního štábu NPŠ pro boj s kůrovcem Petr Ješátko připouští, že se tam sázelo. "Ano, ale na hektar plochy jen 1400 sazenic, dnes je jich tam 40 000. Odkud se vzaly? Z přirozené obnovy lesa. Pan Holub to ví, ale mluví z něj zášť kvůli jeho propuštění, kdysi byl pro Park, teď je proti němu,"zdůraznil Ješátko.

Trocha historie

Šumava s kůrovcem bojuje dlouhá léta. Za někdejšího ředitele Ivana Žlábka sedm roků. Tehdy se vytvářely zóny, kam kůrovec nedokázal přelétnout. Za těch sedm let, až do roku 2006, se vykácelo zhruba 550 000 kubíků dřeva a kůrovec fakticky zmizel. Z Parku ale musel zmizet i ředitel Žlábek. Hnutí Duha, které prosazovalo volnou ruku pro kůrovce, ho obvinilo z přílišného kácení a dosáhlo jeho odvolání.
V roce 2007 Šumavu poničil orkán Kyrill. Nikdo přesně neví, kolik tisíc stromů vyvrátil, zlomil nebo jinak poškodil. A právě v té době správa NPŠ s vědomím tehdejšího ministra životního prostředí Bursíka začala potají rozvíjet program Divoké srdce Evropy. "Byly rozšířeny bezzásahové, pro lidi většinou zakázané zóny. Správa NPŠ dokonce podél téměř celé hranice instalovala zákazy vstupu, aby se tam nedostali Němci, zvyklí na turistickou svobodu," vzpomíná Holub. A bylo rozhodnuto, že les, zničený Kyrillem, se tam nechá ležet. "Často i bez oloupání kůry, že prý na shnilých kmenech vyrostou stromky. Stůl pro kůrovce byl nachystán," vzpomíná bývalý tiskový mluvčí.

Já nic, oni také nic

Jednou z osob, odpovědných za ponechání polomů po orkánu Kyrill, je ochranářka Zdeňka Křenová, bývalá vedoucí sekce výzkumu a ochrany přírody v NPŠ. O Divokém srdci Evropy, z něhož hlavně se kůrovec nekontrolovaně rozlezl, říká: "Jeho existence nevzniká ani není nijak závislá na procesu zřízení, vyhlášení či ustanovení, tzn. nevzniká legislativním aktem, kterým je například vyhlášení rezervace. Není to nová zóna, je to území definované kvality a hodnoty." Divoké srdce Evropy bylo vytvořeno bez vědomí šumavských obcí. Změna kategorie části Šumavy na tzv. »divočinu« by je odsunula na vedlejší kolej, běžní lidé by do velké části Šumavy už nemohli.


Obří likvidační pokus

Radovan Holub spolu s tehdejším předsedou Svazu obcí NPŠ Františkem Nyklesem v březnu 2008 zmařil pokus o podepsání memoranda o Divokém srdci Evropy. Mělo to být jakési »zmezinárodnění a zoficiálnění« nikým neuznaného, neschváleného projektu na izolaci velké části Šumavy od lidí. Ředitel Parku Krejčí od toho tehdy musel odstoupit, obce rezolutně nesouhlasily. "Neuvěřitelné a hrozné je, že malá skupina lidí z vedení parku, ministerstva a takzvaných ekologických organizací si může na Šumavě dělat pokus, který ji radikálně mění, a ještě o tom drze lhát," řekl Radovan Holub Nedělnímu Blesku. "To se pochopit nedá."

Lýkožout smrkový

Lýkožrout smrkový - kůrovec je brouček veliký 4 asi milimetry. Žije a vyvíjí se pod kůrou smrku, jehož lýko - tj. rostlinné pletivo, zajišťující výživu smrku - požírá a strom pak uschne. Napadá smrky ve stáří 60 - 80 let a je schopen se za příznivých podmínek rozmožit až desetinásobně za rok. Boj s ním je možný pouze kácením, omezit ho mohou i feromonové lapače.


Bude ještě hůř?

Dobře informovaný zdroj přímo z NPŠ sdělil, že krizový štáb pro boj s kůrovcovou kalamitou plánuje v letech 2010-2011 vytěžit v NPŠ 843 000 kubíků dřeva. Podle odhadů dalšího odborníka z NPŠ, napadne letos kůrovec 10-12 milionů kubíků dřevní hmoty. To je zhruba deset procent veškerého lesa na Šumavě

Šumava umírá