Horažďovičtí chystají novinku, zpřístupnění Červené brány

Nové lákadlo by mohli turisté navštívit už v příštím roce, pokud město dostane dotaci.

Město Horažďovice chystá pro turisty nové lákadlo. Zpřístupnění historické Červené brány v centru města.
"Naším přáním je zpřístupnit Červenou bránu veřejnosti. Je z ní totiž pěkný výhled na město, což by pro návštěvníky Horažďovic bylo atraktivní. Potřebujeme ale obnovit vnější schodiště, omítky, opravit věž, střechu a vnitřní konstrukce. Nyní vedeme například jednání s památkáři o tom, jak by vnější schodiště mělo vypadat. Zda by to měla být replika původního, nebo zda dostane nový, moderní vzhled," říká vedoucí odboru památkové péče, školství a kultury Městského úřadu v Horažďovicích Petr Míka.
Předpokládané celkové náklady na zpřístupnění a opravy brány jsou spočítány na 1 600 000 korun. Město podá žádost o dotaci do Programu regenerace městské památkové zóny Ministerstva kultury ČR na začátku roku 2011.
"Pokud peníze získáme, projekt by se měl realizovat během roku 2011," pokračuje vedoucí odboru. Horažďovice -
Horažďovičtí uvažují také o tom, že by brána získala svoji původní červenou barvu.
"Byly provedeny průzkumy, z nichž opravdu vyplývá, že původní omítka byla červená. I o tomto záměru v současné době jednáme s odborníky z Národního památkového ústavu," dodal Míka.
Červená neboli Pražská brána je nejdůležitější součástí historického městského opevnění Horažďovic.
"Opevnění začal stavět v roce 1278 Bavor II. ze Strakonic. Červená brána je druhou nejstarší bránou v Čechách. V roce 1930 při stavbě obchodního domu byla proražena postranní branka, která je součástí brány dodnes," doplnila k historii horažďovické památky ředitelka Městského muzea v Horažďovicích Hana Smetanová.