Rakousko: Ledové jeskyně Eisriesenwelt Werfen

Eisriesenwelt je největší ledová jeskyně na světě. Nachází se na pohoří Tennebirge nad městem Werfen. Autobusem nebo autem zastavíte na velkém parkovišti. Vyjdete několik stovek metrů, v této části na vás čeká chata Wimmermann, obchod se suvenýry a lanovka.

Koupíte si vstupenku a zhruba po 15 lidech nastupujete do lanovky. Dráha lanovky je hodněně strmá, dokonce v jednom místě je takové zhoupnutí, které někomu nemusí dělat dobře. Z lanovky máte krásný výhled na krajinu.

Po vyjetí nahoru vás čeká čtvrthodinová tůra až k ledové jeskyni, cesty jsou klikaté, mírně do kopce a přitom se můžete kochat krásnými výhledy na štíty Alp a do údolí. Při tomto výstupu už cítíte vzrůstající ochlazení. Doporučuji se pořádně obléct!!I když je léto, v blízkosti ledové jeskyně rozhodně žádné teplo není. Na konci této procházky na vás čeká největší ledová jeskyně na světě.

U vchodu dostane každý třetí návštěvník karbidovou lampu, jelikož v jeskyni není zavedena elektřina. Průvodci vám dají na výběr, zdali chcete výklad v němčině nebo angličtině. Začíná dvouhodinová prohlídka, v jeskyni teplota nestoupne nad 0. Procházíte se po dřevených cestičkách, je to fyzicky náročné, musíte dávat pozor, ať neuklouznete. Pokud zrovna nedržíte lampu, nevidíte si pod nohy, je to nepříjemné, zvlášť pro starší návštěvníky. Průvodci jsou velmi ochotní, zkušení a odpoví vám na jakékoli dotazy, tedy pokud ovládáte zdejší jazyk.

Návštěva jeskyně je skvělý, jedinečný zážitek. Obrovská jeskyně plná hladkého ledu, krápníků, nezapomenutelná atmosféra! Všem vřele dopuručuji!

Vstupné na lanovku, do jeskyně a zpět činí 19 €, doporučuji vlastní baterku a rukavice, zábradlí je velmi studené, i pro psy je to náročné, je tam asi 1200
dřevěných schodů a dost velké převýšení. Poslední prohlídka je v 15:30. Kdo toho ještě nemá dost, z pod jeskyně vychází nádherná trasa na kótu 2202 m.
Stojí to za to, cesta tam a zpět trvá asi 3 hodiny, převýšení asi 600 m, je tam hodně lan a nějaký ten žebřík, ale výstup slibuje nádherné výhledy.Všem doporučuji, myjsme si to krásně užili.