Klenová

Historická obec zhruba 10 km jižně od Klatov, písemně známá již ve 13. st. Na strategickém homolovitém vrchu byl postavený hrad, dnes zřícenina, pány z Klenového. Dnes cenný architektonický prvek v krajině. V době renesance (16. st.) přistavěn starý palác - purkrabství. Páni ze Stadionu v letech 1834-36 vybudovali nový zámek, dnes zčásti Galerie Klatovy / Klenová. Z ústřední staré věže s hladomornou je nádherný výhled. Nejslavnějším rodákem je bezpochyby Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. V areálu soubor barokních soch ze zatáčky u zámku v Bystřici nad Úhlavou. Kvůli okresnímu sjezdu KSČ v Nýrsku byly koncem 70. let 20. st. přesunuty. V předhradí vila malířky- portrétistky Vilmy Vrbové- Kotrbové. Velký kus práce zde vykonal bývalý ředitel galerie.

 

Ne všechny zprávy z Klenové, které se objevily v novinách byly z „černé“ kroniky. To dokazuje noticka z 12. června roku 1897, kde se píše o tom, že se 7. toho měsíce zastřelil zámecký zahradník Karel Dolejš a zanechal po sobě pět sirotků. Ryzí charakter a lidumilství projevila majitelka velkostatku Jana Heintschlová z Heinegu, která si sirotky osvojila a ujala se jich. Jak šlechetné. Také my v naší době máme zákon o adopci, kdy bezdětné rodiny vychovávají opuštěné děti či sirotky. A to je dobře.

 

Nepěkná věc, spíše hrozná smrt, se nestala na Klenové, ale v Záhoří u Kardašovy Řečice. Dobový Šumavan z 12. dubna 1902 ji napsal proto, že ubohá dotyčná pocházela právě z naší Klenové a za svobodna se jmenovala Špičková. Na Boží hod šla vyprovodit svého muže a aby měla lepší výhled za odcházejícím milým, tak si vylezla na dřevěný plot zhotovený z přišpičatělých kůlů. V jednom momentě ji uklouzla noha a ona spadla tak prudce, že se hrudníkem nabodla na kůl. Zranění bylo těžké a nešťastnice na něj druhý den zemřela. Tragičtější na tomto neštěstí bylo, že dotyčná, 22letá, byla těhotná... Každého mladého života je škoda, když uvážíme a vidíme, že „některý svině“ zemřou až sešlostí věkem někdy v osmdesáti...

 

Ve 20. letech minulého století byl svého času klenovský zámek opuštěný a byl zde jenom hlídač. Toho 1. dubna roku 1924 využili dva kamarádi, kumpáni, 19letý Josef Weber a 20letý Václav Frey ze Kdyně. Násilím vlezli do zámku a hledali, co by se jim mohlo hodit. Poněvadž toho moc nenašli, tak si řekli, že by se aspoň mohli vyspat v měkké posteli. Asi se jim spalo dobře, protože ráno v osm hodin je překvapil hlídač a zahradník v jedné osobě Martin Jiřík. Kumpáni se bránili revolverem, ale Jiřík se projevil velmi statečně a Webera srazil k zemi, zmocnil se jeho pistole a chtěl odzbrojit i Freye, který na něho také mířil. Když se mu to podařilo, tak v nestřeženém okamžiku Weber utekl.

 

Jiřík zadrženého Freye předal četníkům v Janovicích a Weber byl posléze taky dopaden. Následný soud v Plzni odsoudil oba pachatele za krádeže a vloupání jen ke čtyřem měsícům vězení. Tak to vidíte, nebojácnost, hrdinství, statečnost a odvaha je jaksi neadekvátní ke konečnému výsledku. Proto si pamatujme, že proti namířené zbrani se máme chovat pokud možno v klidu a bez hraní na hrdinu. To doporučují nejen doopravdičtí hrdinové, kteří takto již někoho zneškodnili, ale i zkušení policisté či vojáci. Zmařený lidský život, vlastní či jiného rukojmího nestojí za těch „pouhých“ patnáct let vězení co vrah dostane jako trest...

 

Ivan Rubáš


Vytvořte si www stránky zdarma! Webnode